Як оформити подарунки для дітей від роботодавця

Нині оформити подарунки від Фонду соцстраху дітям працівників неможливо, але роботодавець може надати подарунки за свої кошти. У документальному плані тут будь-яких особливих вимог немає: відповідальна особа роботодавця складає списки дітей працівників, закуповуються подарунки і видаються за відомістю, складеною в довільній формі. Обмеження за віком роботодавець визначає самостійно, але рекомендуємо не видавати подарунки дітям старше 18 років.

Чим з позиції оподаткування обертається роботодавцю така щедрість, як подарунки дітям співробітників?

ПДФО для дитячих новорічних подарунків

Спеціальної пільги для дитячих новорічних подарунків в ПКУ немає, проте є загальна «подарункова» пільга, передбачена пп. 165.1.39 ПКУ.

Згідно з цією нормою не обкладається ПДФО вартість негрошового подарунка, що не перевищує 50% однієї мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2013 році — 573,50 грн.).

Правомірність цієї пільги для дитячих новорічних подарунків підтверджують і податківці (листи ДПСУ від 02.12.2011 р. № 6711/6/17-11/5 і від 08.10.2012 р. № 2972/0/51-12/17-1115). При цьому обмеження по сумі (573,50 грн) Встановлено з розрахунку на місяць, а не сукупно на рік.

Вартість подарунка, що перевищує цю суму, включається до оподатковуваного доходу працівника (одного з батьків дитини) і обкладається ПДФО за ставкою 15% (17%). Причому, так як дохід виплачується у негрошовій формі, застосовується «натуральний» коефіцієнт.

Приклад розрахунку

Припустимо, щедрий роботодавець дарує дітям працівників подарунок вартістю 700,00 грн. Оподатковуваний дохід при застосуванні ставки 15% розраховується так:

(700 – 573,50) х 1,1765 = 148,83 грн.

Сума ПДФО:

148,83 х 15% = 22,33 грн.

У Податковій декларації з ф. № 1ДФ новорічний подарунок відображаємо з ознакою доходу:

  • «160» — в неоподатковуваній ПДФО частині (в межах 573,50 грн);
  • «126» (допблаго) — в оподатковуваній ПДФО частині. Дохід визначаємо з урахуванням «натурального» коефіцієнта.

Зверніть увагу. Роботодавець, самостійно закуповує подарунки дітям, не може скористатися пільгою з ПДФО, передбаченою «новорічним» Законом № 2117. Інша справа — закупівля подарунків через профспілку.

Застосовувати тут пільгу за пп. 170.7.3 ПКУ, встановлену для нецільової благодійної допомоги некоректно, оскільки подарунки закуповуються і видаються працівникам за відомістю з певною метою.

ЄСВ для дитячих новорічних подарунків

Ці виплати не обкладаються ЄСВ, оскільки вартість подарунків до свят для дітей працівників не належить до фонду оплати праці п. 3.23 Інструкції № 5.

Крім того, вартість таких подарунків входить до переліку виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ (п. 8 розд. II Переліку № 1170).

Податок на прибуток для дитячих новорічних подарунків

Видача дитячих новорічних подарунків з позиції оподаткування є продажем (пп. 14.1.202 ПКУ). До зміни правил застосування звичайних цін (нагадаємо, це сталося з 01.09.2013 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» від 04.07.2013 р. № 408-VII) платники податку на прибуток повинні були відображати за такими операціями дохід, виходячи зі звичайних цін.

При цьому вони могли відбити і витрати у вигляді собівартості переданих подарунків, керуючись Узагальнюючою податковою консультацією щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затвердженою наказом ДПСУ від 05.07.2012 р. № 581.

Нині ситуація змінилася. Звичайні ціни в загальному випадку тепер застосовуються тільки до операцій, визнаних контрольованими, а дарування дітям подарунків до Нового року явно не належить до таких операцій.

Отже, керуємося загальними нормами щодо відображення доходів.

Дохід від реалізації товарів визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше суми компенсації, отриманої в будь-якій формі (п. 135.4 ПКУ). У цьому разі договірна вартість дорівнює нулю, компенсації немає.

Отже, підприємство відображає дохід за такою операцією в розмірі 0 грн. Не буде в такому випадку у підприємства і права на витрати з огляду на негосподарський характер цієї операції (пп. 139.1.1 ПКУ). Отже, в цьому питанні все стало на свої місця.

Говорячи про податкові наслідки по прибутку, потрібно враховувати такий момент. Якщо на підприємстві є профспілка, то підприємству вигідніше не купувати подарунки самостійно, а перерахувати гроші профспілковій організації. В такому випадку є право на витрати в розмірі 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду згідно зі ст. 1 Закону № 2117. Крім того, безпосередньо в ПКУ є норма (пп. «Б» пп. 138.10.6 ПКУ), яка дозволяє включати до витрат кошти, перераховані профспілці на культурно-масові заходи, в межах 4% оподатковуваного прибутку за попередній звітний рік.

При використанні цієї норми потрібно враховувати, що, по-перше, такі витрати мають бути передбачені колективним договором.

По-друге, при визначенні суми, яку можна включити до витрат, враховуються інші добровільні перерахування неприбутковим організаціям та до бюджету, зазначені в пп. «А» пп. 138.10.6 ПКУ.

По-третє, щодо перерахувань до профспілки є виняток: якщо за результатами попереднього звітного року оподатковуваний прибуток дорівнює нулю, сума коштів, перерахована роботодавцями профспілкам на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу, яка включається до складу витрат, визначається з урахуванням оподатковуваного прибутку, отриманого в попередньому звітному році, але не раніше, ніж за чотири попередні звітні роки.

ПДВ для дитячих новорічних подарунків

Тут також відбулися зміни після набрання чинності Законом № 408. Безкоштовна передача товарів для цілей оподаткування ПДВ є поставкою (пп. 14.1.191 ПКУ).

У свою чергу, базою оподаткування операцій з поставки товарів в загальному випадку є договірна вартість, а для контрольованих операцій — договірна вартість, але не нижче за звичайні ціни (п. 188.1 ПКУ).

Отже, база оподаткування ПДВ за простими (неконтрольованими) операціями визначається, виходячи з договірної ціни, а вона в цьому випадку дорівнює нулю.

Тому при придбанні подарунків платник ПДВ не формує податковий кредит (негосподарське використання), а при видачі подарунків працівникам нараховує податкові зобов’язання в розмірі 0 грн. При цьому він повинен виписати податкову накладну, обидва примірники якої залишає у себе.

Якщо роботодавець при придбанні подарунків включив суму ПДВ до податкового кредиту, то при їх видачі працівникам він у цій же сумі (виходячи з вартості придбання подарунків) нараховує податкові зобов’язання з ПДВ. Підстава — негосподарське використання товарів (п. 189.1 та пп. «Г» п. 198.5 ПКУ).

Приклад

Підприємство закупило 10 подарункових наборів із солодощами для дітей своїх працівників загальною вартістю 600 грн, у т. ч. ПДВ — 100 грн. Відповідно, вартість одного подарунка — 60 грн з ПДВ.


з/п
Зміст господарської операції Бухоблік Сума, грн Податковий облік
Дт Кт Доходи Витрати
1 Перераховано постачальнику передоплату за подарунки 377 311 600,00
2 Отримано подарункові набори 209 631 600,001
3 Відображено залік заборгованостей 631 377 600,00
4 Видано подарунок працівникові (на прикладі 1-го подарунка) 377 209 60,002
5 Списано заборгованість працівника на витрати підприємства 949 377 60,00
____________
1 Право на податковий кредит не виникає (негосподарське використання). Якщо роботодавець відобразить податковий кредит при придбанні подарунків, то при видачі працівникам необхідно буде нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. В обліку будуть зроблені записи: Дт 377 — Кт 641/ПДВ і одночасно Дт 949 — Кт 377.2 Вартість подарунка не перевищила 573,50 грн, тому ПДФО з його вартості не утримується. У податковому розрахунку за ф. № 1ДФ такий дохід відображається з ознакою «160».

Як оформити подарунки для дітей від роботодавця

Новорічний корпоратив

Поділитися: Пост у Твіттер  Пост у Фейсбук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*Усі відгуки проходять модерацію, тому з’являються не одразу.